kowalsky - 2012-03-23 10:20:06

Osoby decydujące się na rzucenie palenia papierosów bardzo często uskarżają się na rozmaite i często bardzo poważne objawy rzucenia. Czy tak być musi? Oraz jak sobie poradzić z ewentualnymi skutkami odstawienia nikotyny dowiesz się z poniższego tekstu. Jakie zatem mogą pojawić się skutki uboczne odstawienia „papieroska” ?

Uzależnienie od nikotyny – mechanizmy

Jak wiemy na podstawie obecnego stanu wiedzy medycznej i chemicznej, nikotyna jest stosunkowo silną neurotoksyną, przewyższającą toksycznością wiele nielegalnych narkotyków. Fakty są takie, że do tej pory istniały bardzo rozbieżne opinie w świecie nauki co do potencjału uzależniającego nikotyny. Jeśli chodzi o źródła naukowe, w większości przypadków mowa o „czystej” – wyizolowanej postaci substancji aktywnej. W przypadku samych papierosów mechanizm biochemiczny uzależnienia jest jeszcze mniejszy. Szczególnie, że podczas palenia papierosów większą część czystej substancji zawartej w suszu ulega degradacji (spaleniu). Tak więc ilość czystej nikotyny jaka dostaje się do organizmu nie jest duża. Dlaczego więc występują „objawy odstawienia nikotyny” u osób palących papierosy?

Uzależnienie od nikotyny – objawy  odstawienia

Bardzo silną częścią, czy czynnikiem budującym mechanizm uzależnienia od palenia papierosów (nie od samej nikotyny) jest nasza psychika i stan świadomości osoby rzucającej palenie. Uzupełniając poprzedni akapit – czyli mechanizm biochemiczny (organizczny) związany z uzależnieniem fizycznym od samej nikotyny jako substancji bioaktywnej (neuroaktywnej) występuje on minimalnie do 48h oraz maksymalnie do 14 dni. Tak więc w zależności od czasu palenia oraz ilości wypalanych papierosów, objawy związane z nikotyną oraz samym paleniem mogą trwać maksymalnie do dwóch tygodni co i tak jest bardzo długim czasem w odniesieniu do wiedzy na temat stopnia i mocy uzależnienia fizycznego.

Objawy rzucenia palenia papierosów – obraz ogólny, przyczyny

Skoro wpływ samej nikotyny jest tak mały, skąd biorą się bardzo silne i nieraz dramatyczne objawy u osób rzucających palenie? Do najczęściej wymienianych należą:

=> Rozdrażnienie i chwiejność emocjonalna,

=> Duszący kaszel, bóle w klatce piersiowej,

=> Ból głowy i zatok, złe samopoczucie,

=> Rozwolnienie, problemy perystaltyczne i trawienne.
Część z opisanych objawów związana jest z fizycznym oczyszczaniem organizmu i normowaniem się funkcji narządów i układów w naszym ciele. Kaszel, bóle głowy i ogólne dolegliwości towarzyszą powrotowi organizmu do równowagi biologicznej. W najkrótszym okresie od rzucenia palenia, osoby podatne są na infekcje oraz dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi. Jest to związane z wyjałowieniem i osłabieniem przez palenia naturalnej bariery ochronnej (odporności biologicznej) organizmu. Trzeba czasu i najlepiej czynników wspomagających poprzez ruch i zmianę diety. Aby poradzić sobie z dolegliwościami fizycznymi, które nie trwają najczęściej długo (lub czasem są naprawdę znikome) nie potrzeba dużo czasu – należy zadbać o komfort psychiczny i odpowiednie nastawienie.

Objawy rzucenia palenia papierosów – psychiczne

W odróżnieniu od opisanych powyżej objawów odstawienia fizycznych, dużo dotkliwsze zdarzają się objawy pojawiające się w psychice osób, które zdecydowały się na odstawienie palenia. Jest to nerwowość, zaburzenia snu, a nawet nerwica i silne stany lękowe. Najczęściej są to dysfunkcje związane ze stanem psychicznym osoby rzucającej palenie, lub połączenie słabego nastawienia z predyspozycjami lub dysfunkcjami na tle nerwowym i psychicznym.  Dlatego właśnie osoby rzucające palenie powinny posiadać głębokie przekonanie o słuszności swojego postępowania, aby nie dać się często samodzielnie prowokowanym stanom, które utrudniają rozstanie się z nałogiem. Niektóre z osób będą wymagały pomocy specjalisty – czasem wystarczy lekarz, który skontroluje stan zdrowia a czasami terapeuta uzależnień lub psycholog. Warto zrozumieć, że w trudnych momentach niektórzy palacze potrzebują pomocy i powinni chętnie i ze zrozumieniem zasadności takiej pomocy oczekiwać.

www.kings-of-hell.pun.pl www.bakugannowavestroia.pun.pl wsadzil zonie w dupe skrzynka ucznia na 80 lv jak leczyc chora zazdrosc